top of page

PROJE 2.26

kh.001.jpeg

Mimar ve mühendis bir ailenin dördüncü nesli tarafından kurulmuştur. Batuhan ve Mehmet modern bakış açılarını yansıtarak kişiye özel mimari projeler, yaşam alanları ve ürün tasarımları yapmaktadırlar. ​

Batuhan Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik eğitimini tamamladıktan sonra aile işi ile devam etmiş, inşaat sektöründe çalışmıştır. İşin daha çok tasarım kısmı ile ilgilenerek endüstriyel tasarım alanında kendini geliştirmiştir.

Mehmet Paris Diderot Üniversitesi'nde başladığı İnşaat Mühendisliği eğitimini İzmir'de Mimarlık alanına geçiş yaparak tamamlamış, aile şirketinde çalışmaya başlamıştır.  

Bu ikili aileden aldıkları tecrübeyi ve kendi vizyonlarını birleştirerek daha çözüm/alan odaklı projeler üretmek üzere Proje 2.26'yı kurmuşlardır.

Projelerin ilk çizim aşamasından başlayarak inşaatı, dekorasyonu, peyzajı, kurumsal kimliği dahil anahtar teslim işler yapmaktadırlar. ​

Doğal malzemelerle çalışmayı tercih eden Proje 2.26 kendi atölyesinde kişiye/ projeye özel mobilyalar, dekoratif ürünler üretmektedir. 

 

Ev mimarisinin yanı sıra restaurant, otel, ofis, okul, fabrika gibi kurumsal projeler de hazırlayan Proje 2.26, marka oluşumu ve danışmanlığı hizmeti de vermektedir. İsim, logo, kimlik tasarımı gibi markalarını oluşturmak adına firmalara gerekli destekleri sağlamakta, baştan sonra tasarım hizmeti sunmaktadır. 

 

Ekibin marka tarafında bulunan Belce, Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde Ekonomi okuduktan sonra INSEEC Business School'da Lüks Marka Yönetimi Master'ı yapmış, bir süre İstanbul'da farklı sektörlerde Marka Yönetimi ve Kurumsal İletişim üzerine çalıştıktan sonra İzmir'e dönerek Proje 2.26'ya katılmıştır. 

gss_edited.jpg

2.26

Le Corbusier, ‘kapsayan ve kapsanan her şeyin boyutlarını’ düzenlemek amacıyla kendi oranlama sistemini geliştirmiş, bu sisteme Modülör adını vermiştir. Modülör, endüstriyel yapım teknikleri için bir rehber olarak tasarlanmıştır. 

Bunu geliştirirken hem altın oranın matematik formüllerinden hem de insan vücudunun antropometrik ölçülerinden faydalanmıştır.

Modülör ilkesi, insan bedeni ve mimarlık arasındaki ilişkiyi tarif eden, beden ölçüleri ile ölçeklendirme yapan bir sistemdir.​

Le Corbusier, tamamen insan ölçülerine dayanan bu sistemi insan vücudundaki matematiksel oranları keşfetmek ve bu bilgiyi mimaride fonksiyon ve görünümü etkilemek üzere kullanmıştır. 

 

Modülör’de temel grid, altın orana göre oranlanan 3 ölçüden (43, 70, 113) meydana gelmekte, diğer ölçüler buna bağlı olarak türetilmektedir. 1.83 boyundaki bir kişiden yola çıkarak; bu boydaki bir kişinin elini kaldırdığında ulaştığı yükseklik olan 2.26 metre uzunluğu modern mimarideki ölçülerin sistemleştirilmesinde baz alınmıştır.

 

Modernizme yaptığı katkılarla öne çıkan Le Corbusier, 

şehir planlayıcısı, ressam, heykeltıraş, modern mobilya tasarımcısıdır. 

bottom of page